Beograd (Srbija), 22. - 26. julij 2009 / Belgrade (Serbia), 22nd - 26th July 2009

Kuba / Cuba : Argentina => 3:1 (25:22, 22:25, 26:24, 26:24)

Srbija / Serbia : ZDA / USA => 3:0 (25:20, 25:23, 25:22)

Kratek komentar obeh tekem / Short comment of both matches (Slovene only):

ZMAGI KUBE IN SRBIJE

V uvodnem srečanju velikega finala v športni dvorani Arena v Beogradu je po izenačeni tekmi pomlajena Kuba s 3:1 (25:22, 22:25, 26:24, 26:24) premagala izkušenejšo reprezentanco Argentine. Za Kubance je bil najučinkovitejši napadalec še ne 16 – letni Leon, ki je dosegel kar 24 točk, za Argentino pa je 17 točk dosegel Schioltis.

Reprezentanca Argentine / National team of Argentina

V drugem še zanimivejšem srečanju pa je Srbija prepričljivo kar s 3:0 (25:20, 25:23, 25:22) odpravila aktualne olimpijske prvake reprezentanco ZDA. V izredno zanimivem drugem nizu so Američani povedli kar s 23:21, a so domačini z odličnim Grbićem na servisu in z izvrstno igro uspeli zmagati s 25:23. Najučinkovitejši v vrstah Srbije je bil Ivan Miljković s 17 – imi doseženimi točkami, pri ZDA pa centralni bloker David Lee, ki jih je dosegel 12.

Nagrajeni zlati odbojkarji bivše Jugoslavije, ki so nastopili na OI 2000 v Sydneyu / Awarded volleyball players of ex Yugoslavia who participated at Olympic Games 2000 in Sydney

Leon (Kuba / Cuba)

Novinarska konferenca - z leve: kapetan Srbije Grbić, trener Srbije Kolaković, trener ZDA Knipe, kapetan ZDA Hoff
Press conference - from left: captain of Serbia Grbić, coach of Serbia Kolaković, coach of USA Knipe, captain of USA Hoff

Drugi dan / Day 2:

Brazilija / Brazil : Kuba / Cuba => 3:1 (25:18, 23:25, 25:17, 25:19)

Rusija / Russia : ZDA / USA => 3:0 (25:22, 25:22, 25:23)

BRAZILIJA BOLJŠA OD KUBE

V prvi tekmi popoldneva je Brazilija z lahkoto s 3:1 (25:18, 23:25, 25:17, 25:19) premagala pomlajene, a neizkušene Kubance, ki so (vsaj tako kažejo statistični podatki) povsem odpovedali, omeniti velja le nekaj dobrih akcij v drugem nizu. Pri Brazilcih se je izkazal Vissotto s 17 – imi točkami, prav toliko jih je dosegel tudi Murilo. Pri Kubancih sta bila najučinkovitejša Leal (13 točk) in Simon (12 točk).

Reprezentanca Brazilije / National team of Brasil

Sergio in za njim Giba (oba Brazilija) med ogrevanjem / Sergio and Giba behind him (both Brasil) during warm - up

Novinarska konferenca - z leve: kapetan Kube Simon, trener Kube Blackwood, trener Brazilije Bernardinho, kapetan Brazilije Giba
Press conference - from left: captain of Cuba Simon, coach of Cuba Blackwood, coach of Brasil Bernardinho, captain of Brasil Giba

MOČNA RUSIJA IZLOČILA ZDA

Čeprav so po včerajšnjem porazu s 3:0 proti Srbiji Američani napovedovali, da bo današnja tekma povsem nekaj drugega, pa se napovedi niso uresničile. Varovanci povsem italijanskega strokovnega teama, ki ga vodi priznani trener Daniele Bagnioli, je gladko s 3:0 (25:22, 25:22, 25;23) povsem zasluženo premagala lanskoletne zmagovalce svetovne lige v brazilskem Rio de Jeneiru. Rusi so bili povsem prepričljivi v vseh elementih odbojkarske igre. Berezhko (16 točk) in Mikhaylov (12 točk) sta bila najučinkovitejša v vrstah »Zbrojnije komande«, temu pa je potrebno dodati še odličen blok izvrstnih Rusov. Pri Američanih se je izkazal Rooney s 14 – imi točkami, povsem pa je odpovedal eden najboljših korektorjev na svetu Clayton, ki je dosegel samo 6 točk.

Reprezentanca Rusije / National team of Russia

Tretji dan / Day 3:

Brazilija / Brazil : Argentina => 3:0 (25:20, 25:22, 25:20)

Srbija / Serbia : Rusija / Russia => 3:1 (25:23, 25:23, 23:25, 25:21)

BRAZILIJI JUŽNOAMERIŠKI DERBI

Po pričakovanjih je v prvi tekmi današnjega dne Brazilija prepričljivo s 3:0 (25:20, 25:22, 25:20) ugnala nerazpoloženo Argentino, ki bi si lahko le z gladko zmago zagotovila nastop v polfinalu. Tako pa se ob reprezentanci ZDA tudi Argentina poslavlja od letošnje Svetovne lige. Resnici na ljubo je rezultat in tudi končna uvrstitev pričakovana in tudi realna. Sicer se je trener Argentine po uvodnem nizu odločil za kar nekaj menjav, kar pa ni spremenilo potek same tekme in tudi končnega izida. Pri Brazilcih so se odlikovali korektor Vissotto ter napadalca Giba in Murilo.

Scholtis (ARG) v napadu proti Vissottu, Rodruagau in Gibi (BRA) / Scholtis (ARG) spikes against Vissotto, Rodrigao and Giba (BRA)
vir / source: FIVB

SRBIJA NADIGRALA RUSIJO

Resnično vrhunsko predstavo smo lahko spremljali v športni dvorani Arena v Beogradu, kjer se je zbralo več kot 12.000 gledalcev. Srbija je s 3:1 (25:23, 25:23, 23:25, 25:21) odpravila Rusijo in si s tem priigrala Kubo kot nasprotnika v polfinalu. Miljković (17 točk), Nikić (14 točk) in Kovačević (13 točk) so bili najučinkovitejši pri domačinih, pri Rusih pa sta to bila Mikhaylov (19 točk) in Berezhko (14 točk). Resnici na ljubo je potrebno povedati, da italijanski trener na klopi Rusije Daniele Bagnioli prvega in drugega niza ni pričel v najboljši postavi, kar ga je po mnenju mnogih stalo zmage in reprezentance Brazilije v polfinalu.

Četrti dan / Day 4:

POLFINALE / SEMIFINAL

Brazilija / Brasil : Rusija / Russia => 3:0 (25:17, 25:21, 25:21)

Srbija / Serbia : Kuba / Cuba => 3:1 (18:25, 25:13, 25:21, 27:25)

BRAZILIJA V VELIKEM FINALU

Po sinočnjem porazu se Rusi, čeprav so tokrat nastopili v kompletni postavi niso mogli zbrati in prvi niz je s 25:17 prepričljivo dobila Brazilija. V drugem nizu se je slika na tarafleksu le nekoliko spremenila, a tudi ta niz so s 25:21 vknjižili Brazilci. Kapetan Giba in korektor Vissotto sta za Ruse pač nerešljiva uganka. Slika se tudi v tretjem nizu ni veliko spremenila, Južnoameričani so še naprej diktirali svojo igro in na koncu zasluženo slavili s 25:21 in se tako več kot zasluženo uvrstili v finale.

DOMAČINI  V FINALU

Prvi niz se je pričel povsem v znamenju Kube, ki je povedla s 5:1 in razliko do konca prvega niza samo še povečevala. Nič kaj prijetno vzdušje torej za skoraj 15.000 gledalcev, ki so pričakovali vse prej kot poraz svojih odbojkarjev. Končni izid 25:18 pove vse. A že drugi niz je pokazal, da Grbić & co ne mislijo nadaljevati v tem stilu in videli smo povsem drugo reprezentanco Srbije, kjer je delovalo vse. Še posebej se je izkazal neustavljivi Ivan Miljković (8 točk). Tretji niz se ni pričel najbolje za domače, a so se takoj po drugi polovici niza le zbrali in ob bučni podpori navijačev le uspeli z  res vrhunsko predstavo in niz zaključiti v svojo korist s 25:21. V izredno izenačenem četrtem nizu sta si reprezentanci vedno bili točkovno zelo blizu: 10:9, 12:11, 14:13. V tem stilu se je niz tudi nadaljeval z ogorčenim bojem za vsako žogo in za vsako točko. Četrti niz se je zaključil z rezultatom 27:25 za odbojkarje Srbije, kar kaže na izvrstno odbojkarsko predstavo v tem zadnjem odločilnem nizu, ki je navdušila vse v Areni.

kapetan srbske reprezentance Nikola Grbić / captain of Serbian national team Nikola Grbić

Peti dan / Day 5:

TEKMA ZA 3. MESTO / MATCH FOR 3rd PLACE:

Rusija / Russia : Kuba / Cuba => 3:0 (25:13, 26:24, 25:16)

FINALE / FINAL:

Srbija / Serbia : Brazilija / Brazil => 2:3 (25:22, 23:25, 22:25, 25:23, 12:15)

Nabito polna dvorana Arena pred finalno tekmo / Crowded hall Arena before final match

RUSIJI BRONASTA MEDALJA

Nekoliko presenetljivo se je v boju za bron znašla močna reprezentanca Rusije, ki je spadala v najožji krog favoritov za končno zmago, a je v teku celotnega tekmovanja le preveč nihala in  morda je bron zato prava nagrada za sicer izvrstno reprezentanco. Že po prvem nizu, ki so ga Rusi z lahkoto zmagali s 25:13 je bilo videti. da so po dveh nekoliko presenetljivih porazih s strani vodstva reprezentance dobili »lekciji«, kajti s pravo igro jim Kubanci niso bili dorasli. Drugi niz se je pričel v izenačeni tekmi, kar je trajalo vse do zadnjih zaključnih žog. ko so Kubanci z dvema napakama omogočili Rusom lažjo zmago v drugem nizu s 26:24. V tretjem nizu se je pokazala moč Rusov oziroma neizkušenost mlade, a izredno nadarjene reprezentance Kube. Končni izid 3:0 je povsem realna slika dogodkov na igrišču. Najuspešnejša pri zmagovalcih sta bila Tetyukhin z 12 - imi doseženimi točkami in bloker Volkov, ki jih je dosegel 11. Pri poražencih sta z 10 - imi točkami izstopala Sanchez in Simon.

BRAZILIJI ZLATA MEDALJA

Na tarafleksu športne dvorane Arena v Beogradu sta se ob bučnem navdušenju več kot 20.000 gledalcev predstavili izvrstni reprezentanci Srbije in Brazilije. Majhna prednost Brazilcev na začetku prvega niza je kar hitro skopnela. Domači so naprej izenačili, nato pa odšli na drugi tehnični odmor s točko prednosti. Srbija je po zaslugi odličnega v napadu neustavljivega Ivana Miljkovića povedla s 23:20, Brazilcem je nato uspelo znižati na 23:22, a so domačini po napaki Gibe na začetnem udarcu in napadu Miljkoviča niz zaključili v svojo korist. Tudi drugi niz se je nadaljeval v stilu prvega - točko za točko sta dosegali obe reprezentanci, le z razliko, da je morala Srbija vedno rezultat izenačevati. Tudi ob koncu niza so zeleno rumeni povedli najprej s 23:21, nato je bil izid 23:22,  na koncu pa so Brazilci slavili s 25:23. Tretji niz je potekal povsem v znamenju vse bolj razpoloženih Južnoameričanov, ki so vodili tudi za 5 oz. 6 točk. A proti zaključku niza so se domači ob podpori enkratnega vzdušja v Areni le zbrali in izid znižali na vsega tri točke, kar pa ni zadostovalo, tako da je Brazilija tretji set zmagala s 25:22. Drama v 4. nizu, na sporedu je bila res vrhunska  odbojka. Izenačeno je bilo vse do zadnje točke, nato pa je sledila velika sodniška napaka - točka za Srbijo, a po protestih in ugotovitvi komisije FIVB sta sodnika točko dodelila Braziliji. Gledalci so prepevali "Marš na Drinu", odbojkarji Srbije pa so na igrišču z veliko mero požrtvovalnosti in borbenosti uspeli niz zmagati s 25:23. Peti odločilni niz je bolje pričela Srbija in ob menjavi igrišča vodila z 8:6, nato z 10:8. Pri tem rezultatu je na servis prišel odlični Murilo in z odličnimi začetnimi udarci ter napadi iz druge črte povsem zmedel domačine. Tehtnica se je prevesila na stran Brazilcev, ki so niz zaključili s 15:12 in s tem pa tudi zabeležili tudi končno zmago in osvojili naslov jubilejne 20. izvedbe Svetovne lige. Največ točk sta dosegla korektorja obeh ekip - pri zmagovalcih Vissotto (26 točk), pri poražencih pa Miljković, ki jih je zbral 28.

Reprezentanca Brazilije med ogrevanjem / National team of Brasil during warm - up

Reprezentanci Brazilije in Srbije med himnama / National team of Brazil and national team of Serbia during national anthems

Zmagovalna ekipa Svetovne lige 2009 / Winning team of World League 2009

Najboljši igralci Final sixa Svetovne lige 2009 (najboljše 4 ekipe) / Best players of Final six World League 2009 (best 4 teams):

Najboljši igralec (MVP) Final sixa Svetovne lige 2009 / Best player (MVP) of Final six World League 2009: Sérgio Dutra Santos (BRA)
Igralec z največ točkami / Best scorer: Ivan Miljković (SRB)
Najboljši napadalec / Best spiker:
Roberlandy Simón Aties (CUB)
Najboljši bloker / Best blocker:
Najboljši server / Best server:
Wilfredo Leon Venero (CUB)
Najboljši podajač / Best setter: Nikola Grbić (SRB)
Najboljši libero / Best libero:
Alexey Verbov (RUS)

Moj intervju / My interview (Slovene only):

Primorski dnevnik, 1. avgust 2009: ODBOJKA - Trener Zoran Jerončič na final sixu svetovne lige v Beogradu